Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Krátkodobé bolesti hlavy

2.9.2 Krátkodobé bolesti hlavy

2.9.2.1 SUNCT syndrom

Tato forma krátkodobých bolestí hlavy se vyskytuje velmi vzácně. Postiženi jsou převážně muži a jednotlivé ataky bolesti trvají většinou jen několik sekund. Frekvence atak je velmi různá, průměrně 5-10 atak za hodinu, ale někdy i mnohem více.

Bolesti jsou lokalizovány především v oblasti orbity a temporálně a mají velmi vysokou intenzitu. Typický je vegetativní doprovod těchto bolestí, v prvé řadě pozorujeme velmi často překrvení spojivek. Méně časté je jednostranné pocení, slzení, rinorea, někdy ptóza a otok víčka.

V literatuře byly kromě této primární formy popsány i sekundární syndromy. Příčinou byly arteriovenózní malformace mozkomozečkového koutu a jiné ložiskové léze mozkového kmene. Z tohoto důvodu doporučujeme u typických syndromů vždy vyšetření magnetickou rezonancí k vyloučení sekundarity.

Bolesti jsou velmi rezistentní na běžnou léčbu, včetně léčby indometacinem. V závažnějších případech se pokusíme o léčebné ovlivnění stejnými prostředky, které byly popsány v léčbě cluster headache a rezistentní migrény, úspěchy jsou však často velmi malé.


Czech–hs.cz