Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Léčba neuralgie trigeminu

5. Léčba neuralgie trigeminu

Profylaxe

Velmi významnou úlohu v léčbě neuralgie trigeminu hraje profylaktická léčba. Osvědčuje se podávání carbamazepinu (Neurotop, Tegretol, Timonil) ve stoupajících dávkách až do optimální denní dávky. Lékem druhé volby je Baclofen v dávce 40-60 mg denně. Velmi dobré účinky má gabapentin (Neurontin) ve stoupajících dávkách až do výše 900, popř. 1000 mg denně. Profylaktická léčba má být individuální, dlouhodobá. Po určité době se účinek profylaxe snižuje a v těchto případech se osvědčuje výměna za jiný preparát.

Akutní léčba

Podáváme analgetika, nesteroidní antiflogistika, často je nutná parenterální aplikace a u těžkých bolestí podáváme jednorázově i opioidní látky (Tramadol, Beforal, Valoran aj.).

Chirurgická léčba

V současné době se provádějí především perkutánní zákroky přes foramen ovale s cílem gangliolýzy Gasserského ganglia (radiofrekvenční gangliolýza, retrogasserská glycerolová rhizotomie). V poslední době se objevily příznivé zprávy o radiochirugické léčbě neuralgie trigeminu gamma-nožem.

Poněkud náročnější jsou mikrovaskulární dekomprese, které představují náročný neurochirurgický zákrok. V případě nálezu vaskulární komprese se vloží mezi cévu a vlákna trigeminu teflonová destička, sval a nebo fascie.


Czech–hs.cz