Léčba chronicke kazdodenni bolesti hlavy
3. Léčba chronických denních bolestí hlavy
Léčba chronických denních bolestí hlavy je většinou velmi obtížná, zvláště tehdy, když zjistíme nadužívání léků a jako komorbiditu depresi.
Jen ve vybraných případech je vhodná léčba ambulantní, mnohem účinnější je hospitalizace.
Během hospitalizace přezkoumáme v prvé řadě znovu možnost organického podkladu chronických bolestí hlavy. Zvětšenou pozornost věnujeme poruchám nálad, zvl. pak depresi a anxiozitě, jiným komorbiditám a spouštěcím faktorům. Každou zjištěnou poruchu léčíme adekvátními prostředky.
Postupně odbouráváme veškerou nadužívanou medikaci (analgetika, barbituráty, opioidní látky, ergotamin, sumatriptan), dosavadní medikaci můžeme v některých případech nahradit nesteroidním antiflogistikem (detoxikace).
Po zavedení flexily rehydratujeme nemocného (fyziologický roztok, iontové infúze podle aktuální potřeby) a pak začneme podávat opakovaně po 8 hodinách intravenózně dihydroergotamin (DHE) a metoclopramid, event. prochlorperazin, dexamethazon do eliminace bolestí hlavy (3 dny a více). Dávka DHE má být titrována podle výskytu nevolnosti, úvodní dávka je 0,5 mg. Při větší nevolnosti snižujeme dávku DHE a zvyšujeme dávku metoclopramidu nebo neuroleptika. Při neúspěchu první dávky DHE můžeme stejnou dávku opakovat za 1 hodinu.
Během této fáze se snažíme o účinné ovlivnění deprese či jiných spouštěcích faktorů a začínáme s profylaktickou léčbou. Podáváme ve stoupající dávce antidepresiva jako amitryptilin, nortriptylin, SSRI (Seropram, Zoloft, Xanax atd.) event. v kombinaci s kyselinou valproovou či valproáty. Kyselina valproová a valproáty nemají pouze profylaktický vliv na výskyt migrény, účinně ovlivňují event. komorbidní epilepsii, manio-depresivní chorobu i anxiozitu. Pokud nejsou kontraindikace, můžeme profylakticky aplikovat betablokátory a blokátory kalciových kanálků. Konkrétní postup je vždy přísně individuální.
Nezbytná je edukace nemocných, psychoterapie a dostatečná motivace.