Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Proč mám migrénu právě já

Za prvé proto, že zřejmě máte k migréně už zmíněnou genetickou dispozici. Existují již výzkumy, které dokáží odhadnout podíl genetické vlohy na vzniku vlastní migrény i pro migrenika s běžnou migrénou, přestože přímo zodpovědný gen zatím u běžné migrény znám není. Tento genetický podíl je obvykle kolem 30 %.
Za druhé proto, že se vaše "migrénová vloha" periodicky mění, a v některých obdobích života je vyšší, a proto i relativně menší podnět vyvolá v daný okamžik záchvat.
Za třetí často také proto, že možná patříte k osobnostem ambiciózním, pečlivým a zodpovědným, tedy se sklonem k trvalému vnitřnímu napětí. Přesně tak totiž bývá často charakterizována osobnost typického migrenika. Toto vše jsou ze společenského hlediska cenné vlastnosti, a proto takové osoby bývají často dosazovány do zodpovědných míst. Aby vyhověly požadavkům svého okolí, intenzivně pracují a "neposlouchají hlas svého těla", které si žádá alespoň občas odpočinek. Záchvat migrény lze potom chápat jako určitou obrannou reakci (bohužel velmi nepříjemnou) organismu, který si již delší dobu žádal odpočinek. V těchto případech lze říci, že se migrénový záchvat objeví tehdy, kdy by se u osoby bez genetické migrénové vlohy objevila alespoň "tenzní" bolest hlavy. Vzhledem k trvalé psychologické charakteristice tohoto typu migrenika lze očekávat, že záchvaty budou dosti časté (4--8x do měsíce, i více).
Velmi často ale vidíme přicházet do ordinace migreniky, pro které tato charakteristika zjevně nesouhlasí. Obvykle mívají migrénu s aurou, záchvaty ne příliš časté (třeba jenom 4--6x do roka), ale zato dosti silné. Zde je patrné, že genetická vloha a náhodné vyvolávající faktory (viz výše) jsou rozhodující.


Czech–hs.cz