Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Které léky mám použít při záchvatu migrény

V léčbě migrény se zatím, podobně jako u tenzních bolestí hlavy, používá celá řada léků. Při léčbě slabších a kratších záchvatů je možné použít stejné skupiny léků, tedy běžná analgetika, tak jak byla popsána při léčbě tenzní bolesti hlavy. Zvláště u migrény, která je doprovázena nevolností či zvracením, je vhodné použít léky ve formě čípků. Stejně jako u tenzních bolestí zde platí, že léky nelze užívat pravidelně ani příliš často. Dochází jednak ke ztrátě účinnosti léku a dále ke vzniku návyku a tzv. transformované migrény. Pokud pacient při bolesti zároveň zvrací, je vhodné použít léky proti zvracení, rovněž nejlépe ve formě čípků.

Jiným lékem, a určitým předchůdcem výše popsaných "triptanů", je dihydergotamin. Jde o látku, která působí přímo na serotonin a jeho vazebná místa, bohužel ale prakticky na všechna, takže kromě zastavení migénového záchvatu, což je jistě velmi žádoucí má i další vedlejší účinky, které již žádoucí nejsou. V současné době je dihydergotamin u nás dostupný jen v injekční formě.

Nejmodernějšími léky ke ztlumení migrenózního záchvatu jsou "triptany", o kterých je krátká zmínka již v kapitole "Jak se migréna léčí?".

 


Czech–hs.cz