Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Co jsou to triptany

"Triptany" jsou nejúčinnější "akutní antimigrenika", tedy léky užívané k zastavení migrenózního záchvatu. Jsou to látky, které se váží cíleně jenom na serotoninový receptor typu 5HT-1D, což je právě ten, který dokáže zablokovat záchvat migrény.
Prvním "triptanem", objeveným koncem 80. let je sumatriptan. Ten v současné době již existuje jak ve formě tablet, tak i v injekční formě a ve formě nosního spreje. V léčbě migrény je používán od roku 1993. Po Imigranu přišly na trh v ČR další sumatriptany, které jsou dostupné pod názvy: Rosemig, Cinie, Sumigra, Sumatriptan.
V průběhu doby se objevily další léky ze skupiny triptanů, které mají lehce odlišné vlastnosti- účinkují buď rychleji a razantněji, někdy za cenu výraznějších vedlejších účinků léčby. Nebo naopak pomaleji, jejich účinek vydrží déle a mají minimum vedlejších účinků.
Další triptany na trhu jsou: eletriptan (Relpax), frovatriptan (Fromen), naratriptan (Naramig) a zolmitriptan (Zomig).
Některým pacientům zaberou na záchvat všechny léky ze skupiny triptanů, někteří pacienti si však musí najít ten svůj triptan, který jim zabere a má právě pro ně příznivý poměr efektu, vedlejších účinků i ceny.


Czech–hs.cz