Czech Headache Society
Czech Headache SocietyNapište nám

Dá se tenzní bolest léčit i jinak?

Na prvním místě je třeba zmínit cvičení a to především cvičení relaxační, které slouží k uvolnění psychického napětí i k uvolnění bolestivě stažených svalů. Velmi vhodné je také cvičení aerobní, které je zaměřeno na zvýšení výkonnosti oběhového a dýchacího systému, a tím i celkové fyzické kondice. Tato zlepšená fyzická kondice pomůže zvládat stejné množství každodenní námahy s většími fyzickými rezervami. Cvičit je ale nutno pravidelně a dlouhodobě, a to především v obdobích bez bolesti hlavy (při bolesti hlavy by to ostatně ani nešlo).

U pacientů, kde je rozhodujícím faktorem nejen nahromaděný stres, ale i nevyřešené problémy v zaměstnání či v rodině, je nutná (kromě výše zmíněné úpravy životního stylu, která se hodí vždy), především i odborná pomoc psychoterapeutická.

Použití těchto způsobů má rozhodující význam pro celkový úspěch i přesto, že nepřináší úlevu tak rychle, jako požití tablety proti bolesti. Jejich efekt je totiž dlouhodobý a při dobré spolupráci pacienta, lékaře a psychologa celoživotní.


Czech–hs.cz